Láká vás podívat se půl kilometru pod zemský povrch a nechat si vyprávět, jak se pracovalo v uhelných dolech? Tuto příležitost nabízí Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně. Z bývalého dolu Mayrau, jediným dochovaným a veřejnosti přístupným areálem v celém regionu, vytvořilo unikátní skanzen.
Těžba v dolu byla ukončena před dvaceti osmi lety a v celé Kladensko-rakovnické černouhelné pánvi probíhala těžba více jak 200 let. Za 120 let důlní činnosti zde bylo vytěženo 34 milionů tun uhlí. A skanzen vznikl ještě v době, kdy důl a těžba aktivně fungovala. Dnes už jde především o seznámení s hornickou minulostí města Kladna a pokud se vydáte na návštěvu, vrátíte se o necelých třicet let pozadu. Prohlídky totiž probíhají v duchu posledního pracovního dne.
Simulované důlní pracoviště vytvořilo Muzeum ve štole Homole, kde můžete spatřit i techniku dobývání uhlí. V Mayrau je pak těžní stroj Ringhoffer vyrobený roce 1905. Ve skanzenu se také pořádají výstavy, vzdělávací, kulturní a společenské akce. Láká vás navštívit důlní jámu Mayrau?